Evolúcia Tango hudby

Tango je štýl tanečnej hudby v 2/4 alebo 4/4 takte, ktorý vznikol medzi európskymi prisťahovalcami v Argentíne a Uruguaji. Tradične ho hrá sextet, známy ako Orquesta típica, ktorý obsahuje dvoje husle, klavír, kontrabas a dva bandoneóny. Skoršie formy tohto orchestra obsahovali flautu, klarinet a gitaru. Tango môže byť čisto inštrumentálne, alebo môže zahŕňať spev. Hudba Tango a tanec sa stali populárne po celom svete.

Pôvod

Aj napriek tomu, že súčasné formy sa vyvíjali v Argentíne a Uruguaji od polovice 19. storočia, existujú záznamy z 18. a začiatku 19. storočia o štýloch Tanga z Kuby a Španielska, zatiaľ čo u týchto je flamenco Tango tancoch, ktoré môžu zdieľať spoločného predka - Menuet štýlu Európskeho tanca. Všetky zdroje zdôrazňujú vplyv afrických komunít a ich rytmov, zatiaľ čo nástroje a techniky boli prinesené európskymi prisťahovalcami v 20. storočí hrali hlavnú úlohu v jeho konečnej definícii. 

Prvé Tango bolo zaznamenané a vytvorené Ángel Villoldom a hrané francúzskou národnou gardou v Paríži. Villoldo ho musel zaznamenať v Paríži, keďže v tom čase ešte v Argentíne nebolo žiadne nahrávacie štúdio .

Čoskoro Tango hrali emigranti v Buenos Aires a Montevideu. Prvá generácia Tango hráčov bola nazývaná " Guardia Vieja " ( Stará garda ). Trvalo nejaký  čas, kým sa posunulo do širších kruhov: na začiatku 20. storočia, to bola obľúbená hudba kriminálnikov a gangstrov, ktorí navštevovali bordely, keďže ( v 1914 ) bolo v meste o 100,000 mužov viac ako žien. Komplexné tance, ktoré vznikli z tejto bohatej hudby ukazujú, že  ľudia tancovali v skupinách, čo poukazuje na mužskú sexualitu a spôsobuje miešanie emócií a agresivity. Hudba bola hraná na prenosných nástrojoch: flauta , gitara a huslové trio s Bandoneonom, ktorí prišiel na konci 19. storočia. Bandoneon - Organito, prenosný organ, varhany, rozšíril popularitu niektorých piesní. Eduardo Arolas bol hlavným popularizátorom nástroja Bandoneon, s Vicentom Greco čoskoro normalizovali Tango sextet, ktorý pozostával z klavíra, kontrabasu, dvoch huslí a dvoch bandoneónov.

Rovnako ako mnoho foriem populárnej hudby, tango bolo spájané so spodinou a bolo mu súdené obmedzovať jeho vplyv. Napriek opovrhovaniu, niektorí, ako napríklad spisovateľ Ricardo Güiraldes, boli jeho fanúšikovia. Güiraldes hral úlohu v medzinárodnej popularizácii Tanga, ktorá dobila svet do konca prvej svetovej vojny, napísal báseň ( " Tango " ), ktorá opisuje hudbu ako " pohlcujúcu lásku k tyranovi, žiarlivo strážiac jeho nadvládu, nad ženou, ktorá sa vzdala, ako poslušné zviera ".

Jedna pieseň, ktorá by sa stala najznámejšou zo všetkých tango melódií tiež pochádza z tejto doby. Prvé dve časti La Cumparsita zložil ako inštrumentálny pochod v roku 1916 Gerardo Matos Rodríguez, z Uruguaja.

Argentínske korene Tanga

Okrem globálnych vplyvov uvedených vyššie, skoré Tango bolo lokálne ovplyvňované Payadou, Milongou z Argentínskej pampy a argentínskeho Candombe. V Argentíne bola Milonga del Campo " zo zeme" od polovice osemnásteho storočia. Prvý spomenutý "payador" bol Santos Vega. Zdá sa, že počiatky Milongy sú v Pampe so silnými africkými vplyvom a to najmä miestnym Candombe ( ktoré bolo spojená v súvislosti s Candombe v Buenos Aires ). Predpokladá sa, že Candombe existovalo a bol vykonávané v Argentíne, pretože ho do krajiny priniesli prvý otroci.

Aj keď slovo " tango " popisuje hudobný / tanečný štýl vyšiel už roku 1823 v Havane na Kuba. Jeho prvá Argentínska písomná zmienka je z novín z roku 1866 novín, ktorá cituje pieseň " La Coquette " ( argentínske tango ). V roku 1876 tango - Candombe s názvom " El Merenguengué " sa stalo veľmi populárnou skladbou po jej úspechu na Afro - Argentínnskom karnevale, ktorý sa konal vo februári tohto roku. Hralo sa s gitarou, huslami a flautou a bez Afro - Argentínskych Candombe bubnov ( " Llamador " a " Repicador " ) . Bolo to vážne považované za jeden zo silných bodov pre zrodenie a vývoj Tanga.

Prvá Tango "skupina" bola zložená z dvoch Afro - Argentínčanov , " negros " Casimiro Alcorta ( husle ) a " mulatom " Sinforoso ( klarinet ). Robili malé koncerty v Buenos Aires od skorých 70 rokov 19 storočia do ranných 1890. “El Negro Casimiro ” je autorom " Entrada prohibido " ( " Vstup zakázaný" ) , neskôr naspievaná bratmi Teisseire  a " La Yapa ", do poradia pridali Tango " Concha Sucia ", ktoré bolo neskôr nahrané a naspievané F. Canarom ako " Cara Sucia " ("špinavá tvár"). Je potrebné dodať,  že autormi tohto dua bolo mnoho interprétov skorého Tanga teraz uvedených ako " anonymný ", pretože v tej dobe neboli zaužívané sa pod diela podpisovať.

Pred rokom 1900 boli hrané nasledujúce tangá: 

Prvá zaznamenané hudobné skóre ( aj keď nie autorstvo ) bolo " La Canguela " ( 1889 ) a je v Múzeu mesta Rosario - Museo de la ciudad RosarioPrvé autorské práva Tanga " El entrerriano ", ktoré vyšlo v roku 1896 a bolo vytlačené v roku 1898 - drží Rosendo Mendizabal , afro - Argentínčan. Pokiaľ ide o prechod medzi starým " Tango criollo " ( Milonga z pampy, ktorá sa vyvinulu s nádychom Afro - Argentínskeho Candombe a niektoré z Habanery ) a Tango starej gardy, máme tu ďalšie piesne: 

Navyše, prvým Tangom zaznamenaným orchestrom bol " Don Juan ", ktorého autorom je Ernesto Ponzio. Zaznamenané u orchestra Vicente Greco .

1920s and 1930s, Carlos Gardel

Tango čoskoro začalo získavať popularitu v Európe, najskôr vo Francúzsku. Superstar Carlos Gardel, ktorý sa stal sex symbolom, čo prinieslo Tango k novému publiku a to najmä v Spojených štátoch, kvôli jeho zmyselným zobrazeniam tanca vo filme. V roku 1920 sa Tango odsťahovalo z nižších tried nevestincov a stalo sa slušnejšou formou hudby a tanca. Kapelníci ako Roberto Firpo a Francisco Canaro upustil od flauty a pridali na jej miesto kontrabas. Texty boli ešte stále typicky machovské, obviňujúce ženy za nezpočet úzkostí a tanečné pohyby boli ešte stále sexuálne a agresívne.

Carlos Gardel sa stal obzvlášť spojený s prechodom z nižšej triedy "gangster" hudby na slušný meštiacky tanec. On pomohol vyvinúť Tango - canción v roku 1920 a stal sa jedným z najpopulárnejších Tangových umelcov všetkých čias. Bol tiež jedným z prekurzorov zlatého veku Tanga.

Gardelova smrť zapríčinila rozdelenie činností vo vnútri Tanga . Evolucionisti ako Aníbal Troilo a Carlos di Sarli boli protichodný k tradicionalistom ako Rodolfo Biagi a Juan D' Arienzo.

Golden Age

Je všeobecne dohodnuté, že" Zlatý vek " tango hudby a tanca bolo obdobie medzi 1935 do 1952, zhruba súčasne s érou big bandu v Spojených štátoch. Niektoré z mnohých populárnych a vplyvných orchestrov zahŕňalo orchestre Juana d' Arienzo , Francisco Canaro , a Aníbal Troilo. 

D' Arienzo bol nazývaný " Rey del Compas " alebo " kráľ rytmu" pre naliehavý, hnací rytmus, ktorý je môžné počuť na mnoho jeho nahrávkach . " El Flet " je vynikajúci príklad D' Arienzo's prístupu. 

Canarove skoré milongy sú zvyčajne najpomalšie a najjednoduchšie k tancu a z tohto dôvodu sú najčastejšie hrané na Tango milongách. "Milonga Sentimental" je klasický príklad.

Začiatok Zlatého veku a jeho pokračovaťeľom je orchester Osvalda Puglieseho a Carlos di Sarli, ktorý robil veľa nahrávok . Di Sarli mal svieži, grandiózny zvuk a zdôraznil reťazec  klavír cez Bandoneon, ktoré je počuť v " la gran Muňeca " a " Bahia Blanca " ( meno jeho domovského mesta).

Prvé nahrávky Puglieseho boli príliš odlišné od iných tanečných orchestrov. Vyvinul komplex bohatého, niekedy nesúhlasného zvuku, ktorý je počuť v jeho vlastnom kúsku " Gallo Ciego " , " Emancipación " a " La Yumba ". Puglieseho neskoršia hudba bola hraná pre publikum a nie je určená k tancu, aj keď je často používaná pre javiskové choreografie pre jeho dramatický potenciál a niekedy sa hrá neskoro v noci na milongách.

Tango Nuevo

Neskorší vek Tanga bol ovládaný Astorom Piazzollom, ktorého "Adiós Nonino" sa stala najvplyvnejším dielom Tanga od Čias Carlosa Gardela a jeho "El día que me quieras" nahraného v roku 1935. Počas roku 1950, Piazzolla sa vedome pokúsil vytvoriť viac akademický formulár s novými zvukmi, lámaním klasickej formy Tanga, vykreslujúc výsmech puristom a old - time umelcom. V 1970 viedal Buenos Aires k rozvoju fúzie jazzu a Tanga. Litt Nebbia a Siglo XX boli obzvlášť populárne v rámci tohto hnutia. V roku 1970 a 1980, vokálny oktet "Buenos Aires 8" zaznamenanal klasické Tangá v zložitej,  komplexnej harmónii a vplyuv jazzu. Tiež nahral album so skladbami Piazzolla. Tzv . Post - Piazzolla generácia ( 1980 - ) zahŕňa hudobníkov , ako je Dino SALUZZO , Rodolfo Mederos , Gustavo Beytelmann a Juan José Mosalini. Piazzolla a jeho nasledovníci vyvinuli Nuevo tango , do ktorého včlenili jazz a klasické vplyvy z viacerých experimentálnych štýlov.

Neo Tango

Vývoj Tanga sa s Tango Nuevo nezastavil. Tango 21. storočia sa odvoláva na  NeoTango. Tieto najnovšie trendy možno opísať ako "electro tango" alebo "tango fúzia", kde sú k dispozícii elektronické vplyvy v niekoľkých rozsahoch: od veľmi jemného až po skôr dominantný.

Tanghetto a Carlos Libedinsky sú dobrými príkladmi jemného použitia elektronických prvkov. Hudba má stále svoj Tango pocit, komplexné rytmické a melodické zapletenia, ktoré robí tango tak jedinečným. Gotan Project je skupina so sídlom v Paríži, ktorá sa skladá z hudobníkov Philippe Cohen SOLAL , Eduardo Makaroff a Christoph H Muller. Vytvorené v roku 1999. Ich nahrávkami sú Vuelve al Sur / El capitalismo foraneo ( 2000 ) , La Revancha del Tango ( 2001 ) , Inspiración Espiración ( 2004 ) , a Lunatic ( 2006 ) . Ich zvuk je vybavený elektronickými prvkami, ako sú sample, beaty a zvukov Tangá Groove. Niektorí tanečníci si užívaju tanec na túto hudbu, hoci mnoho tradičných tanečníkov považuje túto hudbu za určitý zlom v štýle a tradícii .

Bajofondo Tango Club ( Underground tango klub ) je ďalším príkladom tohto elektro Tanga. Ďalšie príklady možno nájsť na CD Tango , Hybrid Tango, Tangophobia Vol. 1, Tango Crash (s hlavným vplyvom jazzu), Latin Tango od Rodrigo Favela (spolu s klasickými a modernými prvkami), NuTango. Tango Fusion Club Vol. 1 od tvorcov milongy nazvanej "Tango Fusion Club" v Munich, Germany, Felino od Nórskej skupiny Electrocutango a "Electronic Tango", a rôzny umelci' CD z roku 2004, a hudoná značka, World Music Network, vydala kolekciy pod názvom The Rough Guide to Tango Nuevo.

Hudobný vplyv a klasický interpréti

Hoci tango hudba bola presne vymedzená pre Tango interprétov klasicky vyškolených argentínskou pianistkou Arminda Canteros (1911-2002), ktorá hrávala Tango, aby uspokojila požiadavky svojho otca, ktorý nevedel pochopiť klasickú hudbu. Ona vyvinula svoj ​​vlastný štýl a mala pravidelný týždenný program Tango hudby pre rozhlasovú stanicu v Rosariu v Argentíne v rokoch 1930 až 1940. Vzhľadom k tomu, že hranie Tanga bolo považované za stelesnenie mužnosti, musela vziať mužský pseudonym, " Juancho " pre jej vysielanie.

Pani Canteros sa usadila v New Yorku v roku 1970, kde neskôr natočila 1989, jej CD " Tangos ", keď jej bolo 78 rokov. V nadväznosti na pani Cantero napríklad iná Argentínska žena, pianistka, priniesla tango hudbu na koncertné sály: Cecilia Pillado, ktorá hrala kompletné tango recitály na Berliner Philharmonie v roku 1997 a nahrala program pre svoje CD " Cexilia en Tango ".

Od tej doby sa tango stalo súčasťou repertoáru veľkých klasických hudobníkov ako barytonistu Jorge Chaminé s jeho Tangos nahraté s bandoneónistom Olivierom Manouri. Tiež Al Tango , Yo - Yo Ma , Martha Argerich, Daniel Barenboim, Gidon Kremer, Plácido Domingo a Marcelo Alvarez hrali a nahrávali Tangá.

Niektorí klasickí skladatelia písali Tangá, ako sú Isaac Albéniz zo Španielska ( 1890 ), Erik Satie v Perpétuel Le Tango ( 1914 ), Igor Stravinský v Histoire du Soldat (1918) .  K zoznam autorov, ktorí písali  inšpirova Tango hudbou patria tiež John Cage v Perpetual Tango ( 1984 ),  John Harbison v ""Tango Seen from Ground Level"  (1991) , a Milton Babbitt v "It Takes Twelve to Tango" ( 1984 ) . Vplyv Piazzollu padol na rad súdobých skladateľov. " Tango mortal " v ARCADIAN Thomas Adés, neobyčajným príkladom  je orchestrálne Totentango od Matthew Kinga.

Mnoho populárnych piesní v Spojených štátoch si požičiavalo melódie z tanga: najskôr zverejnená Tango El Choclo prepožičala svoju melódiu do hitu päťdesiatych rokov "Kiss of Fire". Podobne Adiós Muchachos sa stalo "l Get Ideas" a "Strange Sensation" bola založená na La Cumparsita .